<

Obozy języka polskiego w Polsce – po co są?

obozy językowe w Polsce
obozy z językiem polskim w Polsce
obozy z językiem polskim 2017

Polski w Polsce, czyli dla kogo obozy języka polskiego?

Oferty obozów języka polskiego skierowane są przede wszystkim do obcokrajowców, którzy chcą nauczyć się języka polskiego, ale także do młodzieży i dzieci pochodzących z Polski, ale na stałe mieszkających poza jej granicami. Ci pierwsi, jeśli obecnie mieszkają w Polsce,  uczą się języka po to, by lepiej na co dzień komunikować się w środowisku, w którym żyją. Bardzo często są to dzieci obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski w celach zawodowych. Ci drudzy – Polacy mieszkający na emigracji uczą się polskiego, by zachować kulturowy związek z ojczyzną i móc dogadywać się z rodziną mieszkającą w kraju. Kolejną, dość liczną grupą uczestników obozów z językiem polskim, są nasi wschodni sąsiedzi. Dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, Rosji, Białorusi, język polski jest niejako przepustką do lepszego życia w przyszłości.  Najczęściej osoby te biorą udział w wakacyjnych obozach językowych, by potem mieć możliwość studiowania w naszym kraju.  Polskie uczelnie są dosyć przyjaźnie nastawione do młodzieży ze Wschodu, wspomagając ich edukacje w ramach różnego rodzaju programów edukacyjnych. Zdarzają się także przypadki osób – uczestników obozów z językiem polskim – którzy z żaden sposób nie są związani z Polską.   

Jak wyglądają obozy językowe z nauką polskiego? Jak przebiega nauka języka?

Obozy języka polskiego jednego organizatora najczęściej odbywają są równolegle z obozami językowymi z nauką angielskiego, czy niemieckiego. Dzieci i młodzież zjeżdżają się z całego świata, po to, żeby podczas wakacji wspólnie spędzać czas nad morzem lub w górach, jednocześnie ucząc się wybranego języka. Każdego dnia biorą udział w różnorodnych warsztatach językowych, które prowadzą wykwalifikowani lektorzy i native speakerzy.  Zajęcia odbywają się na różnych poziomach zaawansowania, dlatego każde dziecko znające zaledwie podstawy języka, może rozwijać na obozie językowym swoje umiejętności. Na obozach, nie tylko z nauką języka polskiego, nacisk kładzie się na komunikację. Ćwiczenie języka w praktyce i w formie zabawy przynosi bardzo szybko widoczne efekty - dzieci zyskują płynność językową i przełamuję bariery w ciągu zaledwie kilku dni obozu.

Międzynarodowy charakter obozu językowego w Polsce

Udział w obozie językowym w Polsce to świetna okazja do nawiązywania międzynarodowych znajomości. Uczestnikami takich obozów są dzieci i młodzież niemal z całego świata, co nie tylko motywuje do nauki języka, ale także poszerza horyzonty, uczy tolerancji i otwartości na świat i obce kultury. To też dodatkowy atut obozów językowych, bo stykamy się z obcokrajowcami nie tylko w osobie native speakera, ale także rówieśnika, z którym łatwiej nawiązać i utrzymać w przyszłości kontakt.  Jest to na tyle atrakcyjna formuła nauki języka, że zdarzają się osoby, które przez kilka lat z rzędu podczas letnich wakacji jeżdżą na obozy językowe w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok rośnie popularność obozów z nauką języka polskiego, mimo, że język polski należy do najtrudniejszych języków świata.

 

Zobacz programy obozów z nauką języka polskiego:

Obóz językowy - polski - 15-19 lat - Dźwirzyno
Obóz językowy - polski - 15-19 lat - Łeba
Obóz językowy - polski - 15-19 lat - Zakopane

Polish language camps in Poland